Меню Закрити

Рожевий шум: що це таке і чим він відрізняється від білого

отличие розового шума от белого

Про кольори сонячного спектра відомо кожному школяреві. «Кожен мисливець бажає знати…» і таке інше. Але далеко не всі знають, що свої кольори, щоправда, умовні, мають і звуки, а точніше – шуми, які нас оточують. Наприклад, синій колір відповідає найвищим частотам. А червоний – низьким. Тому рожевий шум – це сукупність монотонних частот, наближених до низьких. Він часто використовується у звуковій терапії, а також у повсякденному житті – наприклад, рожевий шум для сну стає дедалі популярнішим.

Є ще білий шум, – він поєднує в собі всі навколишні звуки, які видаються неголосно і постійно повторюються, стають монотонними. Його звучання схоже на сигнали радіоприймача, що налаштовується, або шум автомобільної дороги за вікном. Відмінність рожевого шуму від білого в тому, що перший містить більше низьких частот і звучить м’якше.

Рожевий шум: що це і де використовується

Кольори шумів вивчають сомнологи – люди, які досліджують аспекти людського сну. І не просто з цікавості, а для того, щоб якоюсь мірою керувати сном, робити його тривалим і спокійним. Тому так важлива користь рожевого шуму – вона в тому, що він може допомагати засинати і покращувати загальну якість відпочинку.

Доведено, що рожевий шум за невисокої гучності діє на людину заспокійливо і сприяє її засинанню. Такі звуки ідентичні, наприклад, шуму неголосного водоспаду або монотонного дощу. Є думка, що рожевий шум може допомогти людині зосередитися, сконцентруватися на роботі. Щоправда, глибоких досліджень на цю тему ще не проводилося. Проте, рожевий шум для сну активно вивчається і вже застосовується на практиці.

польза розового шума

Рожевий шум використовують настроювачі музичної апаратури. З його допомогою вони визначають вплив на слухачів того чи іншого інструменту. Де використовується рожевий шум ще? Наприклад, у дитячих медичних закладах і домашніх пристроях для сну. Його навіть включають у застосунки для медитації.

Відомі спроби використовувати кольори шуму для лікування певних захворювань. Користь рожевого шуму особливо очевидна для пацієнтів із чутливою нервовою системою. А ось зелений шум (є і такий), який нагадує звуки поїзда, що проходить повз, виявляється, допомагає під час лікування постійного патологічного шуму у вухах. Усе це – частина практики, яка називається звуковою терапією, де кожен шум підбирається індивідуально.

Під час Великої Вітчизняної війни нацисти використовували високочастотні шуми для катувань ув’язнених. Але рожевий шум чинить дію прямо протилежну – він не дратує, не приносить неприємних відчуттів.

Зараз навіть випускаються спеціальні нічники-генератори білого і рожевого шуму, які особливо благотворно діють на новонароджених. Відмінність рожевого шуму від білого в даному випадку особливо важлива – перший створює більш затишний і природний звуковий фон. Особливо ефективний рожевий шум для сну немовлят і тих, хто страждає від легкого безсоння.

Щоправда, коли рожевий шум починає наближатися до червоного або коричневого, може виникнути і зовсім зворотний ефект. Давно помічено, що важкий рок нерідко викликає у деяких слухачів почуття агресії та перезбудження. Тому так звану звукову терапію слід застосовувати дуже обережно і дозовано. Одних, наприклад, звуки дощу заспокоюють, інших він дратує. Дехто мало не до сказу приходить від звуку води, яка ллється зі звичайного крана.

Ще одна цікава обставина – в абсолютно чистому вигляді жоден із кольорових шумів у природі зустріти неможливо. Вони будуть неминуче переплітатися один з одним. Їх можна створити тільки штучним шляхом у лабораторії.

А ось чорний шум навіть у лабораторії відтворити поки що не виходить. Це звук абсолютної тиші. Тим часом деякі вчені припускають, що саме ним можна буде успішно лікувати важкі психічні розлади.

Опубліковано в Людина

Пов'язані записи