Меню Закрити

Історія утворення Ізраїлю: як і коли з’явився сучасний Ізраїль

создание государства Израиль

Найтривалішим військовим конфліктом на планеті нині вважається арабо-ізраїльська війна, яка фактично розпочалася одразу після створення держави Ізраїль 1948 року. Історія Ізраїлю з цього моменту неминуче пов’язана з протистоянням з арабськими країнами. Протистояння триває й досі з різним ступенем інтенсивності.
Нині війна знову ввійшла в активну фазу після того, як палестинські араби вкотре напали на прикордонні ізраїльські території та влаштували там справжню різанину. У відповідь ізраїльтяни організували руйнівні бомбардування Сектора Газа, які поки що не вщухають. Тож можна з упевненістю сказати, що утворення Ізраїлю, на жаль, спровокувало військові дії та, відповідно, загибель багатьох людей.

Історія утворення Ізраїлю та суть конфлікту

Щоб зрозуміти, чому держава Ізраїль була заснована саме там, де вона зараз розташована, потрібно спочатку розібратися, що таке Палестина, як географічна територія.
Історично це місцевість, яку багато національностей вважають своєю. У різний час територією управляли єгиптяни, араби, на тривалий час вона була захоплена Османською імперією. Після Першої світової війни Палестину взяли під контроль англійці, і робили це до Другої світової. Під час окупації Європи нацистами євреї, які там проживали, зазнали масових убивств і гонінь, тож змушені були тікати на свою історичну батьківщину, якою теж вважали Палестину, оскільки ще в Біблії сказано, що Господь дарував ці землі саме євреям. Але своєю територію вважали й мусульманські араби, які там тоді теж проживали. Між Ізраїлем і Палестиною постійно спалахували сутички за володіння землями по берегах річки Йордан.

Зрештою, Організація об’єднаних націй ухвалила рішення про утворення в Палестині двох держав – арабської та єврейської. Остання отримала назву Ізраїль, під неї було виділено землі на схід від Йордану. Араби ж свою територію продовжували називати Палестиною і утворення Ізраїлю не визнали. Ситуація ускладнювалася тим, що на ізраїльській території залишалася досить велика кількість мусульманських поселень, з яких євреї жителів просто вигнали.

історія освіти Ізраїлю

Зрозуміло, що такий стан справ арабів не влаштував, і вони почали на Ізраїль періодично нападати. Плюс до цього в країну стала прибувати велика кількість переселенців, яких потрібно було розселяти. Наприкінці шістдесятих Ізраїль розв’язав повномасштабну війну проти арабських палестинських поселень, а заодно і Сирії та Йорданії, розширивши свої кордони. Пізніше деяка частина завойованих земель була повернута назад, але, наприклад, значна частина Голанських висот до Сирії так і не повернулася.

Таким чином, коли з’явився сучасний Ізраїль, кордони його одразу стали спірними. Загалом, кордони Ізраїлю можна зараз окреслювати досить умовно. А територію Палестини, як держави, навіть складно якось позначити. Цей тривалий конфлікт – ключова частина того, як з’явився Ізраїль і чому досі не вдається досягти стійкого миру між Ізраїлем і Палестиною.

До речі, історія утворення Ізраїлю цікава ще й тим, що Радянський Союз підтримав цей процес одним із перших. Сталін сподівався отримати на місцевих територіях надійного союзника. Спочатку так воно й було, але згодом сучасний Ізраїль практично повністю перейшов під вплив США та Великої Британії.

Опубліковано в Історія

Пов'язані записи