Про ефект плацебо в наші дні, напевно, не знає тільки той, хто дією лікарських препаратів не цікавиться взагалі. Цікаво, що при цьому на таблетки-пустушки випробовувані продовжують неодноразово потрапляти. Але ось про ноцебо деякі не чули зовсім. Тим часом, цей ефект теж поширений у медицині, і досить широко.
Ефект ноцебо – що це? Це засіб, який теж іноді не має жодних фармакологічних властивостей. Тільки пацієнт реагує на нього не позитивно, а негативно. У хворого починає спостерігатися реальне погіршення стану, хоча теоретично цього просто не повинно бути. Ось ноцебо простими словами – це протилежність плацебо: шкода, яку людина відчуває, навіть якщо шкоди немає.
Відбувається все це на тлі того, що пацієнт починає вважати лікування цим препаратом малоефективним і навіть шкідливим. У результаті навіть доведений корисний вплив препарату може просто не спрацювати. А якщо пацієнту відомо про можливі побічні негативні ефекти, вони, навпаки, можуть зрости в кілька разів.

Приклади ефекту ноцебо у психології та медицині
За прикладами ефекту ноцебо далеко ходити не треба. Наприклад, довгі роки вважалося, що пити каву перед сном шкідливо, це може спровокувати безсоння. Нині доведено, що сам по собі напій у цьому відношенні – не агресивніший за чай, усе залежить від вмісту кофеїну, якого у звичайній порції напою небагато.
Ба більше, деякі сорти в поєднанні з іншими препаратами, навпаки, діють заспокійливо. Але значна частина людства після необережно випитої вечірньої чашки кави вночі мучиться потім безсонням. Саме ноцебо в психології здатен викликати такі реакції – людина очікує негатив, і організм відгукується.
Деякі дослідження в медицині взагалі призвели до несподіваних висновків:
- люди часто сумніваються в ефективності болезаспокійливих препаратів, після чого можуть не діяти навіть сильнодіючі ліки;
- спочатку помилково вважалося, що вакцинація від ковіду здатна провокувати сильну втому, – люди, які читали про це, і справді знесилювали після щеплення;
- це ж спостерігалося і під час прийому статинів.
У певної частини пацієнтів, які мають уявлення про алергічний анафілактичний шок після прийому ліків, він і насправді спостерігався. Щоправда, повернути пацієнта в нормальний стан вдавалося досить швидко. Це наочно показує, як працює ефект ноцебо – через очікування і тривожність.
Зрозуміло, що до ефекту ноцебо насамперед схильні люди з підвищеною тривожністю, загостреним відчуттям болю, просто страхом перед відвідуванням медичного закладу. Має своє негативне значення і попередній досвід лікування.
Наприклад, протиалергічні препарати колишніх поколінь часто викликали сонливість і сповільненість реакції. Нині більшість подібних сучасних засобів засновані на іншій методиці лікування і побічних ефектів у вигляді сонливості не викликають.
Але деякі пацієнти продовжують скаржитися на пригнічений стан – причому, вони його не симулюють, а переживають реально. Тут уже коріння погіршення стану хворого криється в психіці. Це якраз класичний випадок, коли потрібно розуміти, що таке ноцебо в психології, щоб лікувати не симптоми, а причини. І лікувати потрібно зовсім інше захворювання, щоб відновити нормальну позитивну реакцію на ліки. А ось заміна препарату на інший спрацьовує не завжди. Пацієнт може взагалі перестати довіряти лікарям.