Меню Закрити

Що таке плацебо простими словами?

объяснение плацебо простыми словами

Це слово, як і безліч медичних термінів, зародилося в латині й перекладається російською мовою, як «вподобаний» або «той, що догоджає». Так називають препарати, які призначаються хворому, але жодних лікувальних властивостей не мають. Це можуть бути пігулки зі звичайної крейди, крохмалю та інших нешкідливих порошків або рідини рослинного походження, які в кращому разі справляють просто легкий тонізувальний ефект. У науковому середовищі це – лікування плацебо, що викликає реальний відгук в організмі за рахунок віри пацієнта.

Однак саме в таких випадках нерідко спостерігається поліпшення стану пацієнта, а іноді і його повне одужання. Спрацьовує метод самонавіювання – ефект плацебо, коли хворий вірить у чудодійну силу ліків настільки, що організм мобілізує свої внутрішні резерви й переборює хворобу. Це і є пояснення плацебо простими словами: людина виліковується не від хімічного впливу, а від віри в те, що їй допомагають. Цей ефект був відомий лікарям ще в глибоку давнину, і ним широко користувалися. Особливо, якщо пацієнт легко піддавався навіюванню, або справжніх ліків від недуги на той час просто не існувало.

Як діє плацебо: між вірою та наукою

Допомога чи шарлатанство?
Однозначної відповіді на це запитання немає. З одного боку, методикою плацебо активно користуються всілякі маги, відьми, чаклуни та екстрасенси. І майже в кожного з них є в практиці випадки, коли хворий, повіривши в силу якихось зілля і заклинань, насправді зцілювався від недуги або, принаймні, стан його помітно поліпшувався. Тобто, позитивний іноді ефект все-таки досягається, і, за великим рахунком, пацієнтові абсолютно байдуже, чи відбувалося лікування плацебо, чи використовувався справжній засіб. Адже ефект плацебо може бути настільки сильним, що тіло саме запускає процеси одужання.

Однак подібне псевдолікування може стати й смертельно небезпечним. Сучасна офіційна медицина, наприклад, здатна успішно боротися з онкологією, особливо на ранній стадії виникнення злоякісної пухлини. Але нерідко замість того, щоб якнайшвидше звертатися по допомогу до лікарів, люди йдуть до знахарок, чаклунів, екстрасенсів тощо. Ці люди, користуючись важким станом своїх пацієнтів, не просто беруться за їхнє нібито лікування – вони ще й беруть за свої зілля і сеанси дуже високу плату. А курс свого уявного лікування ще й розтягують, щоб отримати побільше грошей.

эффект плацебо

У результаті дорогоцінний час, за який хворому ще можна було б допомогти, безповоротно втрачається. І пацієнт надходить до кваліфікованих медиків уже на останніх стадіях захворювання, коли людині вже нічим не можна допомогти. Але ж іноді було б достатньо пояснити, як діє плацебо і чим воно відрізняється від справжньої терапії.

Методика в наркології
На жаль, ефективного лікарського засобу, здатного перемогти алкоголізм і пияцтво, поки що не існує. Є препарати, які можуть зняти синдром похмілля і зменшити потяг до спиртного на якийсь час, але повністю позбавити пацієнта цієї залежності жодні ін’єкції та таблетки не можуть.

Однак сьогодні активно працює ціла мережа всіляких наркологічних клінік, де залежну людину або кодують, або підшивають тощо. При цьому їй навіюють, що після такої процедури в разі вживання навіть незначної кількості спиртного вона може осліпнути, виявитися паралізованою або взагалі померти. Насправді в більшості випадків і тут використовується методика плацебо з ефектом навіювання. Це і є класичний приклад того, як діє плацебо, хоча зовні це має вигляд повноцінної медичної процедури.

Виходить, і в цьому випадку пацієнт клініки має справу з шарлатанством? Не зовсім так. Відомо досить багато випадків, коли після кодування людина насправді розлучалася зі згубною звичкою на все життя. А деякі бабусі з глухих сіл, кажуть, вміють готувати відвари, після вживання яких учорашній п’яниця відчуває до горілки стійку відразу. Можливо, це теж лікування плацебо, просто в іншій культурній оболонці.

Тож поспішних висновків щодо плацебо робити не варто. Можливо, ми ще не все про цю методику знаємо. І хоча це явище активно вивчається, його механізми все ще не до кінця зрозумілі.

Опубліковано в Людина

Пов'язані записи