Катерина II була вродливою, розумною, освіченою жінкою, але мала одну слабкість: поруч із нею постійно перебували фаворити, так вона називала своїх коханців. Міняла вона їх досить часто. Про це при дворі було добре відомо, але вважалося, що велика правителька держави має право не вирізнятися тривалою постійністю. Однак у довгій низці цих фаворитів постать Потьомкіна стоїть осібно. Він – єдиний із наближених коханців імператриці, який був із нею таємно повінчаний і фактично став її чоловіком. У цьому статусі він залишився до самої смерті навіть уже за інших наступних фаворитів.
Вплив князя на державні справи був воістину величезний, на цьому наголошують практично всі дослідники. Тому заздрісників і недоброзичливців на його віку теж вистачало. Наприклад, розповіді про будівництво бутафорських потьомкінських сіл під час подорожі імператриці по Росії перекочували згодом навіть у радянські шкільні підручники. Але зараз уже доведено, що ці макети фальшивих сіл – міф. Причому, вигаданий одним із німецьких посланників, якого Потьомкін відкрито недолюблював і, врешті-решт, з Росії прогнав.

Як Потьомкін втратив око: міфи і правда
Багато туманного і в спогадах сучасників з приводу втрати князем ока. У кінематографі чомусь склався мало не традиційний образ Потьомкіна без ока, з пов’язкою на порожній правій очниці. Але абсолютно на всіх портретах він зображений без цієї пов’язки, і обидва його очі там перебувають на своєму місці без видимих пошкоджень. Сьогодні більшість істориків сходиться на думці, що одне око у князя було справді незрячим, але виглядало цілком натурально.
З приводу хвороби ока Потьомкіна теж відомо кілька версій. Зрозуміло, ходили чутки, що травма – результат бійки або дуелі Потьомкіна й Орлова, адже обидва були фаворитами Катерини II. Досі деякі історики впевнені в тому, що око Потьомкін втратив в одному з військових боїв.
Але є більш прозаїчне припущення, яке ґрунтується на спогадах племінника князя, Олександра Самойлова, він, до речі, був присутній на вінчанні дядька з імператрицею. Там викладено таку історію.
Одного разу Потьомкін сильно захворів. Одні писали, що це була гарячка через застуду, інші розповідали про напади підвищеного тиску. Придворних лікарів князь чомусь не шанував, і покликав до себе такого собі Єрофеїча, знахаря, який був відомий, як автор апетитної горілчаної настоянки.
Єрофеїч наклав хворому на голову і на очі просочену якимось складом пов’язку. Через деякий час хворий відчув сильне печіння в очах. Він із силою пов’язку зірвав і виявив на одному з очей якийсь наріст. Рішучий князь сколупнув цей наріст шпилькою, після чого око перестало бачити. Однак не витекло, а залишилося на своєму місці, що, до речі, підтверджують і портрети. Ця історія вважається найбільш достовірною версією того, як Потьомкін втратив око.