ДЖХАТОР

Джхатор – небесне поховання в Тибеті

Люди по-різному прощаються із покійниками. Найпоширеніший обряд – поховання в могилі, закопування в землю. Деякі вибирають кремацію. Але деякі народності мають особливі ритуали, які для сучасної людини можуть здатися незвичними або навіть шокуючими. Наприклад, в одному амазонському племені померлого кремують, а потім попіл змішують з м’якоттю бананів і з’їдають. Вважається, що така людина залишається частиною сім’ї.

Чому в Тибеті практикують похорон у небі?

А ось у Тибеті практикується унікальний ритуал — джхатор чи небесне поховання. Це стародавній обряд, який і досі викликає інтерес у мандрівників та дослідників. В рамках похорону в небі тіло померлої людини виносять у гори і залишають на поживу птахам. Стерв’ятники їдять небіжчиків, і місцеві вірять, що це — благородний і альтруїстичний вчинок, адже навіть після смерті людина віддає своє тіло природі. Така форма поховання у Тибеті вважається посмертною милостинею.

Коли більша частина Тибету увійшла до складу Китаю, влада спробувала заборонити небесне поховання, вважаючи його несучасним. Проте місцеве населення виступило проти, і в результаті ритуал джхатор дозволили, але лише на спеціально відведених майданчиках. З того часу поховання в Тибеті проходить у строго означених місцях, які стали не лише релігійними, а й туристичними об’єктами. Щороку сюди приїжджають люди, щоб дізнатися більше про похорон у небі та давню культуру регіону.

Незважаючи на туристичний інтерес, у небесного поховання є й супротивники. Час від часу в Тибеті проходять масові демонстрації, де обговорюють етичні аспекти обряду.

погребение в тибете
Погребение в Тибете. Фото: designyoutrust.com

Як відбувається обряд джхатор?

Після смерті людини в Тибеті сідають у сидяче становище. Запрошений лама протягом доби відмовляє його гріхи. Потім тіло доставляють на ритуальний майданчик. Там його передають рог’япам — служителям обряду. Вони роблять надрізи на тілі, щоб залучити птахів. Щойно люди йдуть, прилітають хижі птахи — стерв’ятники їдять покійників, залишаючи лише скелет.

Але це ще кінець обряду. Рогьяпа збирає кістки, подрібнює їх на спеціальному камені і змішує з ячмінним борошном. Масу, що вийшла, знову згодовують птахам. Так завершується похоронний ритуал джхатор, де кожна дія пронизана духовним змістом.

Цікаво, що небесне поховання не проводиться всім. Наприклад, Далай-Лам, верховних тибетських правителів, після смерті не залишають птахам. Їх бальзамують, покривають золотом і ховають у сидячому положенні в усипальниці. Сьогодні Далай-Лама живе у вигнанні в Індії, але більшість ритуалів Тибету, включаючи джхатор, продовжують існувати незважаючи на зміну влади.

Плутон не планета

Чому Плутон вже не планета?

что означает наш ответ чемберлену

Що означає фраза «Наш відповідь Чемберлену»?