-Не бажайте багатства і здоров’я, бажайте удачі. Адже на «Титаніку» всі були багаті й здорові, а щасливими виявилися тільки одиниці…
Ці слова належать відомому політику і майстру афоризмів Вінстону Черчиллю. Щоправда, справедливості заради, варто сказати, що врятувалися в тій жахливій катастрофі далеко не одиниці. Вижило, за останніми даними, 712 осіб із 2208, що перебували на борту. Але англійський прем’єр мав рацію в тому, що єдиний рейс «Титаніка» став фатальним і останнім для багатьох дуже багатих і впливових пасажирів – гроші та зв’язки їх не врятували. Серед тих, хто загинув на Титаніку, було чимало знаменитих імен. Це були знаменитості, мільйонери, пасажири Титаніка першого класу, які стали жертвами трагедії.
Знаменитості на борту Титаніка: останні хвилини
Трагедія сталася рано вранці 15 квітня 1912 року. Найбагатшою людиною на борту був Джон Джейкоб Астор – мільйонер, один із засновників і співвласників готельної мережі «Асторія». Крім того, він був досить відомим письменником-фантастом і запатентував кілька винаходів. Він входить до числа найвідоміших людей, які загинули на Титаніку.
Його дружина на той час була вагітною. Подружжя вирішило повернутися до США з подорожі Європою та Єгиптом, щоб дитина народилася саме в Америці. Квитки заздалегідь забронювали в каюту «Титаніка». Чоловікові було 48 років, дружині не виповнилося й двадцяти.
Коли корабель почав тонути, мільйонер посадив дружину в шлюпку і поцікавився, чи можна йому прилаштуватися поруч, оскільки його дружина при надії. Йому відмовили. Джон спокійно повернувся на корабель. Востаннє його бачили на палубі «Титаніка», що йшов під воду, – у кріслі, з сигарою в роті і номером газети в руках. Народженого сина було названо на згадку про батька. Такі знаменитості на борту Титаніка стали символами трагедії.
Журналіста Вільяма Стеда вважають засновником жанру репортерських розслідувань. Він зустрів смерть так само, як і Астор, – із сигарою і газетою, але тільки у своїй каюті, де його бачили востаннє. Він теж був серед тих, хто був на Титаніку, і чия загибель вразила громадськість. Такі відомі люди, які загинули на Титаніку, увійшли в історію назавжди.

Стед був не тільки редактором популярної газети, а й письменником. В одному зі своїх оповідань він описав вигадану аварію в Атлантиці поштового корабля. За задумом автора, безліч людей тоді загинуло через недостатню кількість шлюпок…
Томас Ендрюс був конструктором і архітектором «Титаніка». Він вирушив у рейс, щоб побачити можливості свого дітища в реальному плаванні, а не на випробуваннях. Як пізніше розповідали його знайомі, які вижили, Ендрюс одразу зрозумів, що корабель із такими пробоїнами піде під воду. Він активно допомагав жінкам і дітям сідати в шлюпки. При цьому сам врятуватися навіть не намагався. І не скористався рятувальним жилетом, оскільки знав, що в крижаній воді довго не протриматися. Ще один герой серед пасажирів «Титаніка» першого класу, який пішов із гідністю.
Але не всі причетні до катастрофи поводилися гідно. Керуючий директор компанії White Star Line, якій належав «Титанік», теж був серед учасників трагічного рейсу. Звали його Джозеф Брюс Ісмей. І ще за півгодини до того, як корабель затонув, він примудрився пробратися в одну зі шлюпок раніше за більшість пасажирів. Ісмей благополучно врятувався, але в Британії та в Америці був підданий масовому презирству. Деякі дослідники пишуть, що напередодні катастрофи він отримав телеграму, в якій йшлося про небезпечне наближення айсбергів, але капітану він її не показав, щоб той не знижував рекордну швидкість.
До речі, капітан Едвард Джон Сміт прийняв смерть, до останнього залишаючись на містку. Він теж увійшов до числа тих, хто загинув на «Титаніку», як і багато знаменитостей, пасажири першого класу, політики, підприємці, письменники і конструктори. Саме такі знаменитості на борту «Титаніка» зробили цю трагедію не тільки найбільшою, а й найбільш обговорюваною в історії судноплавства.