дорожная карта проекта

Що таке дорожня карта: навіщо вона потрібна і де застосовується

Хтось, імовірно, подумає, що мова піде про схему пересування автомобіля з умовного пункту А в пункт Б. Напевно і такі документи існують. Але в даному випадку мова піде дещо про інше.

Уявіть собі, що необхідно втілити в життя якийсь досить масштабний проєкт. Звісно, для досягнення цієї мети буде з часом складено детальний план, їх може виникнути навіть декілька на різних етапах. Але перед цим потрібно буде скласти загальну стратегію розвитку проєкту, його основні цілі, засоби їх досягнення, терміни реалізації. Простіше кажучи, для початку необхідно скласти загальну картину того, як задумане здійснюватиметься. Ця картина і стане дорожньою картою проєкту, основними ступенями його розвитку.

Що таке дорожня карта і навіщо вона потрібна у бізнесі

Для чого потрібні такі карти? По-перше, для реального розуміння відправної та кінцевої точки того, що належить зробити. А по-друге, більшість великих проєктів потребує додаткових інвестицій. І щоб зацікавити потенційного інвестора, йому потрібно наочно і, за можливості, максимально просто пояснити, у що він має вкласти гроші, і який у результаті очікується прибуток. Саме тому дорожня карта проєкту стає незамінним інструментом – особливо в бізнесі та в IT, де поняття етапів і термінів має першорядне значення.

Важливо зазначити, що дорожню карту проєкту не можна плутати з планом. У першому випадку позначаються виконавець передбачуваних робіт, кінцевий результат і терміни досягнення мети. А в детальному плані робіт уже розписується, як цю мету досягатимуть. Розуміння того, що таке дорожня карта, критичне, якщо ви хочете грамотно структурувати процес – чи то стартап в IT, чи то довгострокове будівництво в бізнесі.

что такое дорожная карта

У літературі є таке поняття – синопсис. Це стислий виклад змісту майбутньої книжки, який автор демонструє видавцеві під час укладання договору. Щось подібне являє собою і дорожня карта. Тільки на виході – не фоліант з обкладинкою, а готовий будинок, побудоване підприємство, випуск нового виробу тощо.

Грамотно складена дорожня карта допомагає вирішувати одразу кілька стратегічних завдань:

  • стежити за поетапною реалізацією проєкту;
  • контролювати терміни виконання робіт;
  • мати наочне уявлення про те, на якій стадії реалізації перебуває проєкт наразі;
  • дорожня карта стає основою більш детальних планів і схем.

Образно кажучи, дорожня карта намічає шлях прямування, тому вона так і називається. А вже інфраструктура цього шляху позначається в планах на кожній конкретній ділянці. Це особливо важливо в умовах, коли проєкт реалізується в бізнесі або в IT, де зміни можуть відбуватися стрімко.

Розроблення дорожньої карти проєкту починається з розбивки його на етапи і терміни їх проходження. Наприклад, під час будівництва житлового будинку потрібно насамперед визначитися з архітектурним проєктом, місцем будівництва, постачальниками основних матеріалів. При цьому бажано, щоб за проходження кожного етапу в строк відповідав чітко визначений виконавець.

Де застосовується дорожня карта? Відповідь проста: скрізь, де потрібне чітке розуміння етапів – від технологічних стартапів в IT до довгострокових бізнес-ініціатив. Обов’язкова умова – карта має бути прозорою, зрозумілою кожному основному учаснику будівництва або розробки. При цьому потрібно допустити і можливість внесення певних змін, адже деякі аспекти можуть проявитися вже на місці. І, нарешті, слід обов’язково передбачити ризики. Якщо можуть виникнути якісь складнощі, їх потрібно обговорити заздалегідь, а не вирішувати проблему в авральному порядку.

самая дорогая реклама

Найдорожчі рекламні ролики в історії: на що бренди витрачали мільйони

самые читаемые книги в мире

Найпопулярніші книги у світі: ТОП книг бестселерів