зубы мудрости

Чому люди мають зуби мудрості і чи потрібно їх видаляти

Оскільки людина за час свого існування на планеті піддавалася певній еволюції, у неї збереглися певні органи, які називаються рудиментарними. По суті, вони нашому організму вже не потрібні, але в деяких випадках рудименти все одно зберігаються, нехай і в недорозвиненому вигляді. Сюди насамперед можна віднести кобчик, апендикс, соски в чоловіків, вушні м’язи та ще кілька частин тіла. У цей ряд багато дослідників ставлять і зуби мудрості, – так звані вісімки. Але тут щодо марності цих зубів ще можна посперечатися, що ми й зробимо.

Отже, зубами мудрості називають ті з них, які розташовуються останніми в зубних рядах, починаючи від центру. Їх може бути чотири, але найчастіше вибираються назовні по два. До речі, вісімками вони називаються тому, що йдуть у зубному ряду на заключному, восьмому місці. При цьому в чоловіків часто прорізуються тільки нижні вісімки, а в жінок – верхні. Якщо говорити про те, коли ростуть зуби мудрості, то найчастіше це відбувається у віці від 17 до 25 років.

навіщо потрібні зуби мудрості

Навіщо потрібні зуби мудрості і чи варто їх видаляти

Треба зізнатися, що ці зуби здатні завдати досить багато неприємностей. Річ у тім, що вони прорізуються набагато пізніше за інші, і процес цей може бути дуже болючим. До того ж, через те, що вісімки занадто щільно притиснуті до решти зубів, за ними складно доглядати за допомогою ниток і щіток, тому вони частіше запалюються через карієс. Загалом, суцільна морока з цими зубами, і мудрішими вони точно нікого з нас не роблять. Не дивно, що сьогодні все частіше обговорюють видалення зубів мудрості, особливо якщо вони заважають або запалюються.

Щоправда, у зовсім давні часи, коли людина харчувалася сирим м’ясом і гризла кістки якихось мамонтів, вісімки були дуже навіть потрібними. Тоді навантаження на щелепи було величезним, і зуби мудрості брали активну участь у процесі пережовування їжі. Але тепер ситуація змінилася, і великого навантаження на людські щелепи вже немає, що показує, як змінила нас еволюція.

Саме тому деякі лікарі пропонують розправлятися з цими зубами ще в процесі формування їх у немовлят. Але вся біда в тому, що виявити прорізування такого зуба можна іноді у пацієнта тільки в дорослому віці. Та й видалення зубів мудрості не завжди так просто, як здається.

Є ще кілька обставин, які не дозволяють ці зуби оголосити непотрібними абсолютно:

  • часто вісімки стримують інші зуби у своєму ряду і не дають їм розхитуватися;
  • після видалення або втрати сусідніх зубів вони беруть на себе жувальні функції, хоч і частково;
  • при мостовому протезуванні вони можуть стати досить надійною опорою.

Тож видаляти вісімки чи ні, насамперед, вирішує лікар. Та й думку пацієнта теж потрібно враховувати. Річ у тім, що видалення зубів мудрості – питання не таке вже й просте. Якщо верхні вісімки, як правило, видаляються швидко і без проблем, то нижні прибираються важкувато. Іноді навіть цілі хірургічні операції доводиться робити, оскільки коренева система нижніх таких зубів буває дуже звивистою.

Щоправда, є ситуації, коли видаляти ці зуби необхідно. Наприклад, під час гнійного періоститу – запалення окістя. Небезпечний і пульпіт. Але найбільших неприємностей може завдати запалення трійчастого нерва. Він розташовується на обличчі, але запалення зуба мудрості може спровокувати сильний і безперервний біль. Тому так важливо знати, коли ростуть зуби мудрості, і спостерігати за їхнім станом.

прототип куклы Барби

Хто став прототипом ляльки Барбі: історія створення легенди

гора выше Эвереста

Яка гора вища за Еверест: несподівані відкриття геологів