У кожної релігії є свої святині, яким віряни поклоняються. Однією з головних святинь для мусульман є Кааба – кубічна споруда з каменю, вкрита зверху особливою чорною тканиною. Знаходиться вона в Мецці – закритому і безплідному місті, куди представникам інших релігій вхід забороняється. Про це повідомляють кожному туристу, який в’їжджає до Саудівської Аравії. Святиня Кааби вважається найбільш шанованою в ісламі, а чорний камінь Кааба – її центральним символом.
Вважається, що Мекку хоча б раз у житті повинен відвідати перед святом Курбан-байрам під час Хаджу кожен правовірний мусульманин, якщо йому це дозволяє стан здоров’я. Тож тут приблизно на самому початку літа перебувають тисячі прочан, яких у Мецці в цей час набагато більше, ніж місцевих жителів. А відвідування Кааби – один із головних ритуалів, який ці прочани мають обов’язково здійснити. Ця святиня Кааби розташована на території так званої Забороненої мечеті, яка вважається головною мечеттю в Саудівській Аравії.
Походження каменю Кааба: що говорить історія
У північно-східній частині Кааби за покривалом знаходяться двері для входу всередину будівлі. Вони відчиняються на висоті близько двох метрів. Щоб піднятися до цього рівня, використовують спеціальні приставні сходи. Заходити всередину дозволяється лише людям, які здійснюють догляд за приміщенням, і двічі на рік особливо шанованим паломникам. Зазвичай це члени Королівської сім’ї та високопоставлені гості правителя.
Решта паломників лише обходять Каабу спеціальною доріжкою – це є головною частиною і метою Хаджу. Поруч із дверима, які, до речі, виготовлені з чистого золота, в один із кутів споруди вмонтовано камінь у Каабі, якому поклоняються особливо. Вважається, що він потрапив сюди з раю після вигнання звідти Адама. Звідки взявся цей камінь? Згідно з ісламським переказом, походження каменю Кааба пов’язане з райським світом, а сам Адам розпочав будівництво, вмонтувавши його в стіну. Це яхонт, який, як стверджується в деяких джерелах, був спочатку білим, але під впливом гріхів людства почорнів. Саме так і з’явилася історія каменю в Мецці, що стала частиною релігійної традиції.
За час свого існування Кааба кілька разів руйнувалася і реконструювалася. В одній із реконструкцій брав участь Пророк Мухаммад. Камінь кілька разів викрадали або просто крали розбійники та завойовники, але щоразу його вдавалося повертати на місце. Ці події також складають історію каменю в Мецці, важливу для розуміння його ролі.

Цікаво, що всередині Кааби у свій час перебували не тільки мусульманські святині, включно з сувоями з писань Корану, а й язичницькі ідоли, і християнські символи. Ідолів Мухаммад із приміщення наказав видалити, а християнські символи начебто не чіпали. Однак через деякий час вони теж зникли.
Нині Кааба є винятково мусульманським символом, відповідно, і камінь у Каабі теж. Споруда є місцем, у напрямку до якого в будь-якій країні світу здійснюється намаз – обов’язкова ритуальна молитва. Значення чорного каменю в ісламі сьогодні не стільки в його матеріальних властивостях, скільки в символіці.
Що стосується самого чорного каменю Кааба, багато мусульман його чудодійним не вважають. У принципі, це звичайний камінь, який на життя людей ніяк не впливає. Але вважається, що колись його поцілував Пророк Мухаммад, коли встановлював у стіну під час реконструкції. Тож доторкнутися губами до нього прагне і кожен паломник. Значення чорного каменю в ісламі сьогодні насамперед духовне: дотик символізує причетність до великої традиції.