Сьогодні Сполучені Штати Америки називають себе чи не головними переможцями у Другій Світовій війні. Однак вступили вони в цю війну вже після того, як Німеччина звитяжно пройшлася Європою і вторглася в СРСР, а Японія вже щосили розгортала бойові дії в Китаї. Сталося це 7 грудня 1941 року – саме ця дата увійшла в історію як момент, коли почалася атака на Перл Гарбор. Цього дня японська авіація здійснила масований наліт на Перл Гарбор – базу Тихоокеанського флоту США. Зухвала акція фактично залишила американців без присутності в найбільшому океані планети на тривалий час і дала змогу Країні сонця, що сходить, безкарно господарювати на цій території хоча б кілька місяців.
Забігаючи наперед, варто зазначити, що Америка потім відповіла несподіваним бомбардуванням Токіо літаками з авіаносців. Багато хто схильний вважати, що Хіросіма і Нагасакі з трагічними ядерними вибухами – це не тільки акція залякування, а й помста.

Атака на Перл Харбор: як усе почалося і хто переміг
Тільки навіщо Перл Гарбор потрібен був японцям? Головною їхньою метою у Другій Світовій війні був Китай, який вони вже почали окупувати. За чисельністю японська армія китайській явно поступалася, але за технічною оснащеністю та озброєнням значно перевершувала. Це і робило їхню військову кампанію успішною. Але військовим літакам, танкам і кораблям було необхідно дедалі більше палива, а із запасами нафти в Японії завжди існували проблеми. Родовища нафти і залізної руди були майже поруч – на тихоокеанських архіпелагах і в Індокитаї, але їх ще потрібно було завоювати. А цьому перешкоджав американський флот. Отже, його потрібно було нейтралізувати через бій – і Перл Гарбор 1941 став першим таким ударом.
Плюс до цього японці сподівалися, що масштабно їм Америка не відповість. По-перше, формально Гаваї тоді не були ще американським штатом, а самоврядною територією. По-друге, держава, яка щойно пережила Велику Депресію, може не потягнути витрати на війну. У зв’язку з цим, до речі, американський сенат був категорично проти вступу країни у Другу Світову. І, нарешті, головним ворогом США тоді був Гітлер. Ніхто не очікував, коли саме і як США вступлять у військовий конфлікт. І все ж атака на Перл Гарбор змінила все.
На перших порах японці свого домоглися. За півроку, поки американці відновлювали Тихоокеанський флот, вони захопили Філіппіни, Сінгапур, Бірму і кілька інших територій, багатих на руди і нафту. Але потім потроху, але методично почала наступати розплата. А коли проти Японії виступив ще й Радянський Союз, країна стала приреченою. Хто тепер ставить запитання: хто переміг? Відповідь очевидна, але далася вона не відразу. По суті, Перл Гарбор став джином, випущеним із пляшки – з наслідками, що визначили всю військову і політичну історію XX століття.