У світі зараз не так вже й багато ядерних держав, але, в принципі, технології збагачення урану і створення ядерної зброї доступні вже в багатьох країнах, зокрема й проблемних. Наприклад, Ізраїль офіційно не заявляв про те, що володіє ядерною бомбою. Але більшість міжнародних спостерігачів упевнені в тому, що атомна або воднева зброя у Тель-Авіва вже є – і вже давно. Це одна з прихованих сторін, чому Іран проти Ізраїлю так відкрито і наполегливо.
Ізраїль, зі свого боку, вважає, що вона вже є і в Ірану або, принаймні, в цій країні до створення своєї бомби явно наблизилися. Конфлікт Ізраїлю та Ірану загострюється і на цьому тлі. Іран не приховує, що веде активні роботи зі збагачення урану – щоправда, стверджує, що робить це виключно в мирних цілях.
Відомо, що в країні є два власних уранових рудника і три заводи з його збагачення. Діє також і дослідницький реактор. Багато хто вважає, що ймовірність ядерного удару Ірану по Ізраїлю досить висока. І на це є особливі історичні підстави. Тож війна Ізраїль Іран причини має коріння як у минулому, так і в теперішніх амбіціях.

Чому Іран проти Ізраїлю: релігія, політика та нафта
Єврейська держава від самого початку воює з арабами, палестинцями та єгиптянами майже з моменту свого утворення. Відтоді, як після Другої світової Ізраїль отримав землі для створення своєї держави, тут постійно триває боротьба за територію – переважно з палестинцями. Нещодавні події в Секторі Газа – тому наочна ілюстрація і ще один виток війни на Близькому Сході.
1979 року до влади в Ірані прийшли радикальні ісламісти. До цього відносини Ірану з Ізраїлем були мирні. Ба більше – дипломатичні відносини між ними були встановлені одними з перших. Тоді ніхто й не думав, що з’явиться настільки гострий конфлікт Ізраїлю та Ірану, який розтягнеться на десятиліття.
Усе змінилося, коли на чолі Ірану став шиїтський лідер аятолла Рухолла Хомейні. Він оголосив Ізраїль сіоністською і расистською державою, яка незаконно окупувала чужі території. Загалом, Іран, ХАМАС, Ізраїль виявилися втягнуті в загальну схему протистояння. Іран став для Ізраїлю смертельним ворогом. У пресі навіть миготіли відомості про те, що 2021 року парламент ісламської держави ухвалив законопроєкт про обов’язкове знищення Ізраїлю найближчим часом. Але багато спостерігачів вважають це фейком – аж надто відверто.
Конфлікт посилюється ще й на релігійному ґрунті. Іранські ісламісти вважають Єрусалим своїм святим містом і вірять у те, що туди рано чи пізно з’явиться месія. Але місто-то зараз перебуває під владою Ізраїлю! Ось чому Іран проти Ізраїлю і не йде на поступки.
Утім, ситуація може бути і не такою тривожною. Теорію про те, що Іран готується завдати ядерного удару по Ізраїлю, підтримують не тільки в Тель-Авіві, а й у США. Тому американці й завдали свого удару по ядерних об’єктах Тегерана – слідом за ізраїльтянами. Після цього, до речі, у Вашингтоні гордо заявили, що іранські уранові об’єкти знищено назавжди. Але незабаром стало зрозуміло, що більшу частину запасів урану іранці встигли вивезти. Тож напруженість у регіоні зберігається. Як і зберігаються нафтові родовища. Можливо, саме в них вся справа – а зовсім не в релігійних переконаннях і не в миротворчій місії США?
Ці процеси багато в чому пояснюють, що відбувається в Ізраїлі сьогодні, і чому всі знову говорять про війну на Близькому Сході.
Однак ізраїльське керівництво продовжує вважати, що суперечки з сусідами легше вирішити ракетними ударами, ніж переговорами. Озброєння у країни вистачить. А ось щодо здорового глузду – є сумніви. Ставити світ на межу ядерної війни навряд чи варто за допомогою бомбардувань. Але поки що війна Ізраїль Іран причини залишаються одними з найбільш обговорюваних у світі.