Про те, що Еверест – найвища гора на нашій планеті, знають не тільки альпіністи. Але, виявляється, це не зовсім так. До складу однойменного архіпелагу входить острів Гаваї – найбільший тут. І на цьому острові головний простір займає гора Мауна-Кеа, – не гора навіть, а сплячий вулкан. Ось цей вулкан і є, як вважають деякі, – гора вище Евересту, і це – не статистична помилка.
Вся справа в тому, що вважати відправною точкою цієї самої висоти. З давніх часів висоту гір на планеті рахують від рівня моря. Тим часом, цей показник – вельми умовний. Він може змінюватися, нехай і незначно, залежно від опадів, клімату і навіть від географічного положення. І головне, – на Землі є гірські хребти, основа яких нижча за рівень моря, тому що воно знаходиться під водою. Ось Мауна-Кеа до таких мастодонтів і належить. Над островом височіє тільки її надводна частина, це близько 4 тис м. А «зріст» всієї гори дорівнює 10 203 м. Мауна-Кеа висота вражає, адже Еверест порівняно з цим показником – пагорб висотою 8 848 м. І, мабуть, ця висота більш вірно відображає ситуацію, показуючи, чому Еверест не найвища гора.

Чому Еверест не найвища гора у світі
Мауна-Кеа – вулкан щитоподібний. Так називають пологі вулканічні утворення, які за формою нагадують великий щит. А на вершині всього цього розташовується кратер. Вважається, що небезпеки виверження цього вулкана зараз немає. Однак не вважають учені його й згаслим. Щоправда, туристам підніматися до кратера дозволяється.
Ще тут знаходиться цілих три заповідники. Тут ростуть рідкісні види рослин і водяться комахи, що вимирають, – хижі павуки та метелики. Але повернемося все-таки до гір. Виявляється, є ще один спосіб вимірювання висоти вершин, і він теж має право на існування. Якщо за точку відліку брати центр Землі, в лідери вийде інший вулкан – Чімборасо. Він розташований в Еквадорі, практично на екваторі. Вершина цієї гори віддалена від центру землі на 6 384 км. А Еверест – на 2 км нижче за цим показником. Річ у тім, що наша планета – не ідеальна куля, як дехто думає. Вона дещо сплющена, якщо можна так висловитися. І тому виходить, що екватор віддалений від центру Землі далі, ніж Еверест. Відповідно, і Чімборасо теж знаходиться далі.
Взагалі монументальність Евересту дещо оманлива. Можливо, хтось уявляє цю гору, як самотню вершину, що височіє над Гімалаями. Насправді восьмитисячників у світі 14 штук. І десять із них – усе в тих же Гімалаях. Друга за величиною гора у світі під назвою К2 всього на 200 м нижча за Еверест. Тобто, одиночної вершини на планеті немає, є масив вершин, які підкорюють альпіністи. І от уявімо собі, що під впливом якихось природних катаклізмів структура цих гігантів порушиться. Усі показники перемішаються? А вулкани і зовсім можуть саморуйнуватися. Загалом, ще раз отримуємо підтвердження, що все у світі відносне, і легко зрозуміти, чому Еверест не найвища гора за різних способів вимірювання.
Що ж стосується Евересту або Джомолунгми, для більшості землян ця гора все одно залишається головною вершиною світу. Саме вершиною, тому що майже плоский вулкан такою можна назвати навряд чи, навіть якщо Мауна-Кеа висота все ж таки більша, і це справді гора, що вища за Еверест, з погляду загальної протяжності від основи.