прототип куклы Барби

Хто став прототипом ляльки Барбі: історія створення легенди

У ляльки Барбі є повне ім’я. Її звуть Барбара Міллісент Робертс. А авторка Барбі – Рут Хендлер – працівниця фірми Mattel, яку вона заснувала в 1945 році разом із чоловіком Елліотом. Спочатку спеціалізувалися на виробництві меблів, потім перейшли на дитячі іграшки.

До речі, перший успіх фірмі принесла зовсім не лялька. На початку п’ятдесятих років у США набули великої популярності серед підлітків фільми-вестерни з ковбойським сюжетом. І подружжя вирішило випустити партію пістолетів у ковбойській кобурі з широким ременем для джинсів. Успіх перевершив очікування. До 1958 року обсяг продажів іграшкової зброї під брендом Mattel перевищив 14 млн доларів.

Однак Рут розмірковувала і про іграшки для дівчаток. У той час основними ляльками для них були пупси, яких діти сповивали, одягали, няньчили тощо. Але були в продажу й дешеві паперові ляльки, які зображували майже дорослих людей різних професій. Спостерігаючи за донькою, Рут задумала створити повноцінну, а не паперову ляльку, яка могла бути рольовим персонажем дитячих ігор. Так народилася ідея, в якій уже вгадувався прототип ляльки Барбі.

історія Барбі

Історія Барбі: як створювався реальний образ

Чоловік зустрів ідею прохолодно, але вирішив-таки дружину підтримати. І 1959 року Барбі (до речі, саме так звали доньку Рут) вперше з’явилася на ринку, одразу завоювавши популярність. Історія Барбі почалася з успіху. Унікальність ідеї полягала ще й у тому, що для Барбі компанія одразу почала виробляти безліч варіантів взуття та одягу, а також різних аксесуарів. Все це зміталося з прилавків майже безперервно, варто було тільки купити ляльку. А незабаром у Барбі з’явився друг Кен і власний будиночок. Тепер продавалися ще й меблі. Спочатку реальний образ Барбі був орієнтований на стиль американської молоді тієї епохи.

Були і провальні проекти. У 1992 році було випущено Барбі, яка розмовляє. Але говорила вона таку нісенітницю, що батьки дітей обурилися. Наприклад, – «Математика – це важко!». З чого б це? Компанію звинуватили у вихованні у дітей неприязні до навчання в школі. А ляльку стали називати дурною.

Далі пішли Барбі різних професій – від медсестер до космонавток. З’явилася навіть темношкіра Крісті. Фантазії виробників не було меж. Кожен новий випуск розвивав історію Барбі і демонстрував її як ляльку з різними соціальними ролями. Це було нововведенням, яке зробило її культовою.

Однак не обходилося і без критики, причому, справедливої. Вважалося, що стандарт фігури ляльки в реальності просто недосяжний. Її намагалися копіювати і дівчатка, і жінки. Американка Сінді Джексон перенесла 55 пластичних операцій, щоб стати схожою на улюблену ляльку. У результаті справа скінчилася плачевно – її кинув хлопець. Цей випадок став своєрідною ілюстрацією до питання: прототип ляльки Барбі – це мрія чи небезпечна ілюзія?

Лялька офіційно заборонена в багатьох мусульманських країнах, оскільки не відповідає канонам ісламської скромності жінок. Однак існують схожі на Барбі ляльки і в цих державах. Тільки вони носять хіджаби і в купальниках не продаються. Незважаючи на це, авторка Барбі завжди підкреслювала універсальність образу і його адаптацію під різні культури.

Барбі – єдина лялька у світі, яка стала експонатом музею воскових фігур. У Китаї є кафе під брендом Барбі. До речі, ліцензію на його відкриття організатори проєкту погодили з Mattel. Так історія Барбі зробила крок далеко за межі іграшкового бізнесу.

До сьогоднішнього часу Барбі вже не така популярна, як раніше. Частіше її використовують як персонажа комп’ютерних ігор. А нещодавно про пригоди ляльки було знято фільм. Роль іграшки виконала актриса Марго Робі. Не обійшлося і без Кена. Його зіграв Раян Гослінг. В інтерв’ю творці зазначали, що надихалися тим, хто придумав Барбі, і тим, яким має бути її реальний образ у XXI столітті.

Гиперборея что это

Де була Гіперборея і куди вона зникла?