болезни передающиеся по наследству

Які хвороби передаються у спадок найчастіше

Багато вчених дотримуються думки, що більшість людських недуг зароджується ще на генетичному рівні. Сьогодні спадкові захворювання медицина ділить на дві основні групи: хромосомні та генні. До перших, наприклад, належить Синдром Дауна. Він проявляється, коли в дитини в ланцюжку ДНК виявляється зайва хромосома. А до генних належить, наприклад, дальтонізм.

Є хвороби, що передаються у спадок, які не обов’язково передаються нащадкам, але ймовірність цієї передачі досить велика. Сюди можна віднести такі генетичні захворювання в людини:

  • цукровий діабет – він у цьому списку серед постійних лідерів;
  • серцево-судинні хвороби;
  • онкологічні захворювання;
  • остеопороз, який виражається в патологічній крихкості кісток;
  • епілепсія;
  • шизофренія.

Іноді у спадок можуть передаватися навіть хвороби органів ШКТ. Досить часто фіксуються родинні недуги дихальних шляхів.

Що передається у спадок: приклади та закономірності

Цукровий діабет пов’язаний із підвищеним вмістом цукру в крові, його організм не може переробляти, і він у вигляді глюкози залишається в організмі та руйнує тканини. Річ у тім, що з різних причин організму хворого в таких випадках не вистачає інсуліну, який сприяє засвоєнню глюкози. Це одна з найпоширеніших хвороб, що передаються у спадок, особливо якщо в родині вже є випадки захворювання.

При цьому відсутність цукру в організмі так само небезпечна, як і його надлишок. Глюкоза бере активну участь у переробці жирів та енергетичному підживленні організму, її постійно потребує головний мозок.

Щоправда, спадковість – часта, але не єдина причина цієї хвороби. Свою негативну роль відіграє й ожиріння, сидячий спосіб життя і, зрозуміло, надмірне вживання солодкого. Однак як передаються спадкові хвороби, багато в чому залежить і від способу життя, і від генетики.

Синдром Дауна – серйозне спадкове захворювання. Вважається, що воно виявляється приблизно в десяти дітей із 10 тисяч. Уже говорилося, що причиною хвороби стає зайва хромосома. Передається вона в більшості випадків від матері, але процес не є обов’язковим. Жінка може народити наступну дитину абсолютно здоровою. Проте, синдром часто включається до спадкових захворювань (список), який вивчають медики всього світу.

наследственные заболевания список

Небезпечний муковісцидоз. Є особливий ген цієї патології, який зустрічається у кожного двадцятого жителя планети. Але захворювання він викликає не завжди. У важких випадках уражаються органи ШКТ і дихальних шляхів. Люди з такою формою захворювання зазвичай не живуть довше 40 років. Є дані, що від цієї недуги страждав Шопен, який пішов із життя в 39 років.

Цікаво, що у спадок може передаватися і міопія – так медики називають короткозорість. Якщо на цю хворобу страждають обоє батьків, імовірність народження дитини з такою ж недугою майже стовідсоткова. Ще один показовий приклад того, що передається у спадок у побуті.

Часто дітям передається дальтонізм, – у цьому разі пацієнт не може розрізняти певні кольори. Цікаво, що патологія передається по материнській лінії, але самі жінки страждають на цю хворобу надзвичайно рідко. Це одна з класичних ілюстрацій, як передаються спадкові хвороби, не завжди по прямій лінії.

Гемофілія виражається в незгортанні крові. Часто її називають хворобою королів. Найімовірніше, причиною недуги є близькоспоріднені шлюби, які в королівських династіях дуже поширені. Хвороба також входить до стійкого списку спадкових захворювань, що привертає увагу істориків медицини та генетиків.

девочка с персиками художник

Як з’явилася картина “Дівчинка з персиками”: історія створення

самый посещаемый музей в мире

Який музей найвідвідуваніший у світі: рейтинг найпопулярніших музеїв планети