В історії Сполучених Штатів було чимало подій, що визначили обличчя нації, але одна з найбільш значущих – скасування рабства. 1865 року свободу отримало негритянське населення південних штатів, чия підневільна праця століттями використовувалася на плантаціях цукрового очерету, бавовни та тютюну. Рабів завозили переважно з Африки, вважаючи їх неповноцінною расою другого сорту, призначеною для фізичної роботи.
Однак свобода прийшла не мирним шляхом. Громадянська війна в США стала переломним моментом, у результаті якого американські раби були звільнені. Те, що сьогодні прийнято називати війною між Північчю проти Півдня, на ділі було зіткненням двох різних моделей життя і розвитку. До середини XIX століття США фактично розділилися на два самостійні світи. Північні штати розвивали промисловість, будували залізниці, формували торговий флот. Південні штати, володіючи м’яким кліматом, зосередилися на сільському господарстві, що використовує рабську працю.
На Півночі бурхливо розвивався капіталізм. На Півдні все ще процвітала система рабовласництва. У 1860 році президентом було обрано Авраама Лінкольна – республіканця, який відкрито виступав за ліквідацію рабства і збереження цілісності країни. У відповідь південні штати оголосили про вихід із Союзу і створення власної держави – Конфедеративних Штатів Америки. Її лідери заявили, що рабство в новій державі буде вічним, а Південь житиме за своїми законами.
Хто виграв війну в Америці і чому переміг Північ
Північ проти Півдня – це не просто географічне протистояння, а символічна боротьба між прогресом і традицією. Громадянська війна в США почалася. Перші роки були невдалими для Півночі. Армія конфедератів складалася з нащадків європейських аристократів, серед яких було і багато офіцерів. Ці люди швидко сформували боєздатні, дисципліновані частини. Мешканці Півночі ж воювали переважно переселенцями, бідняками і представниками середнього класу.
Проте у Півночі була серйозна перевага – флот. Завдяки розвиненому суднобудуванню, сіверяни встановили блокаду південних портів, відрізавши Конфедерацію від зовнішньої торгівлі. Плантації втратили доступ до європейських ринків, а промислові підприємства Півночі відмовилися від колишньої співпраці з Півднем.

Вирішальним кроком стала Прокламація про звільнення, підписана Лінкольном 1863 року. У ній усіх рабів на території бунтівних штатів проголосили вільними. Війна набула нового змісту: тепер це була боротьба не тільки за єдність, а й за звільнення від рабства. До армії Півночі почали масово вступати колишні раби, які хотіли битися за свободу. Це стало важливим чинником того, чому перемогла Північ у цьому конфлікті.
У 1865 році Південь капітулював. Однак усього через п’ять днів після перемоги Авраам Лінкольн був застрелений у театрі. Його вбивця, житель півдня Джон Бут, поставив трагічну крапку в цій історії.
Громадянська війна в США завершилася ліквідацією рабства і збереженням єдності країни. Але ціна цієї перемоги була колосальною – 600 тисяч загиблих. У жодному іншому військовому конфлікті Америка не втрачала стільки життів. Підбиваючи підсумки війни в США, можна з упевненістю сказати, що питання, хто виграв війну в Америці, сьогодні має очевидну відповідь – перемога залишилася за Північчю, яка забезпечила модернізацію країни і кінець рабства.