Меню Закрити

Звідки взявся вислів «перейти Рубікон» і що він означає

что значит перейти Рубикон

Цю фразу вимовляють, коли йдеться про певну бочку неповернення. Відбувається щось таке, після чого ситуація вже не може повернутися до попереднього стану. Наприклад, Адольф Гітлер певною мірою перейшов свій Рубікон, віддавши наказ напасти на СРСР. Фактично це рішення фюрера пізніше призвело до його смерті та падіння рейху.

Однак далеко не всі знають, що означає перейти Рубікон, і звідки пішов цей крилатий вислів. Пов’язаний він з ім’ям легендарного полководця Гая Юлія Цезаря, який 10 січня 49 року до нашої ери перейшов зі своїм військом річку Рубікон і вторгся в межі римської республіки, почавши в країні Громадянську війну. У світовій історії було відкрито нову сторінку, після якої Римська республіка через п’ять років стала могутньою імперією.

Що означає перейти Рубікон: ключовий поворот в історії

У середині I століття до нашої ери влада в країні належала Сенату, але була надзвичайно слабкою. Набагато більшим впливом і популярністю користувалися воєначальники, серед яких вирізнялися Красс, який приборкав повстання Спартака, Помпей, що досяг блискучих успіхів у військових походах на Схід, і Цезар, який перейшов Рубікон після перемоги в Галлії.

значение фразы

На хвилі військових успіхів полководці почали реально претендувати на владу і фактично встановили її у своїх провінціях. Однак незабаром Красс загинув у Месопотамії, і претендентів на панування залишилося двоє. У цих умовах Сенат вважав за краще вступити в союз із Помпеєм, а Цезарю надіслали вердикт із повідомленням про позбавлення його посади проконсула в Галлії і вимогою негайно з’явитися в Рим, залишивши військо.

Значення фрази «перейти Рубікон» стає особливо очевидним саме тут. Цезар розумів, що повернення до столиці без підтримки легіонерів означало не тільки його повне політичне усунення, але, можливо, і фізичне. І на березі Рубікону ухвалив єдино правильне рішення – перейти річку разом зі своїм військом.

Рубікон в історії став символом того, як одна дія може запустити незворотній процес. Похід виявився вдалим – міста, до яких входив полководець, присягали йому на вірність разом із гарнізонами, а Помпей так і не наважився зі своїми вояками виступити супернику назустріч. Завойовник Галлії тріумфально увійшов до столиці. У наступні п’ять років Цезар остаточно розбив Помпея, який відступав і загинув в одній із битв. Після цього практично вся влада в республіці зосередилася в його руках. Перехід Рубікону виявився виправданим.

Але майже безмежною владою Цезар користувався недовго. У 44 році до нашої ери його вбили змовники – прихильники Сенату. Узурпатору було завдано понад 20 ножових поранень, щоправда, лише одне виявилося смертельним.

Звідки пішов вираз — і як він дожив до наших днів

Однак популярність Цезаря в народі й після його смерті залишалася величезною. Прихильники Сенату і змовники були змушені тікати з країни. А повновладним володарем держави був проголошений внучатий племінник полководця Гай Октавій. Він і став першим імператором великої Римської імперії під ім’ям Октавіан.

Звідки пішов вислів – тепер зрозуміло: це історичний факт, момент, коли було зроблено вибір без шляху назад. Саме тому значення фрази «перейти Рубікон» асоціюється з точкою неповернення, коли не можна більше відступити. Це не просто метафора, а опис конкретної події, що мала реальні політичні та військові наслідки.

До речі, а історична річка Рубікон з часом обміліла і перестала позначатися на картах. Лише 1933 року прем’єр-міністр Італії Беніто Муссоліні організував пошуки історичної водойми. Було оголошено, що на місці Рубікону протікає невелика річка Фьюмічіно. Їй і повернули колишнє ім’я.

Рубікон в історії отримав ще одне драматичне продовження. Цікаво, що і Муссоліні 10 червня 1940 року теж перейшов свій Рубікон. Цього дня він оголосив про союз із фашистською Німеччиною і початок війни з Англією і Францією. І теж через п’ять років його вб’ють італійські партизани і підвісять вниз головою.

Опубліковано в Історія

Пов'язані записи