На винахід кольорового телебачення претендують різні країни та вчені. Можна сказати, що це – результат великої роботи одразу кількох дослідників, які подекуди рухалися у своїх розробках паралельно один одному. Історія появи цього винаходу охоплює кілька десятиліть, і кожен крок був важливим.
Одними з перших почали намагатися створити передане кольорове зображення поляк Ян Щепаник, вірменин Ованес Аламян, російський інженер Олександр Полумордвинов. Щоправда, всі їхні навіть запатентовані прилади так і залишилися теорією на папері. Практичних постійно діючих зразків цими вченими створено не було. Саме тому, коли зараз запитують, хто винайшов кольорове ТБ, однозначної відповіді не існує.
А першу реальну передачу кольору здійснив 3 липня 1928 року в Глазго дослідник механічного телебачення Джон Бред. Саме він практично створив передачу трьох основних кольорів спектра за допомогою обертових дисків з отворами. Подібним чином зображення передавалося на екран, як у кінотеатрі. Ця подія по праву входить в історію кольорового телебачення.

Кольорове телебачення: коли виникло і як розвивалося
Зрозуміло, що радіус дії механічної передачі кольорового зображення був дуже обмежений, та й саме воно було недостатньо чітким, мерехтливим. У США почали розробляти проект передачі кольорового зображення хвильовим способом. До речі, основним автором ідеї був російський емігрант Володимир Зворикін. Але потім розробки згорнули, – потрібно було ще довести до розуму телебачення чорно-біле. Тому на запитання, в якому році з’явилося кольорове ТБ, не можна відповісти однозначно – все відбувалося поступово.
Прорив у розвитку технології кольорового телебачення стався після Другої Світової війни. У США за роки воєнних дій радіоелектроніка піднялася на якісно новий щабель, отримані досягнення настав час реалізовувати і в мирному житті. Тут-то і згадали про довоєнні дослідження в галузі телебачення. Незабаром з’явилися і перші американські кольорові телевізори – це вже був серйозний крок уперед. Коли з’явилося кольорове телебачення в побуті, воно стало справжньою сенсацією.
У Радянському Союзі в ті роки і чорно-білі телеприймачі були рідкістю, не кожна сім’я могла їх собі дозволити. Але перший кольоровий телевізор «Веселка» був створений майже одночасно з американськими аналогами. Однак телемовлення в кольорі розпочалося тільки в 1955 році. Утім, масовим воно не було. В абсолютної кількості радянських громадян якщо телевізори і були, то чорно-білі. У деяких далеких селах кольорові телевізори з’явилися взагалі в дев’яності роки минулого століття. Так розвивалася історія кольорового телебачення в нашій країні.
Однак уже наприкінці ХХ століття стали з’являтися плоскі рідкокристалічні та плазмові екрани. У перших зображення проектує підсвічування по периметру екрана, яке здійснюють рідкі кристали. Це стало новим етапом у технології кольорового телебачення, зробивши картинку яскравішою і стабільнішою.
Плазмові моделі більш прогресивні. У них, наприклад, чорний колір передається практично ідеально. А зображення створюється за допомогою дрібних осередків різного кольору, які самі світяться. Такий підхід значно підвищив якість кольорового зображення, а кольорові телевізори стали виглядати як вікна в іншу реальність.
Як кольорове телебачення розвиватиметься далі, сказати поки що складно. Спроби масово впровадити 3D мовлення фактично провалилися, тому що для перегляду програм потрібні були спеціальні окуляри. Плюс до цього, відповідного контенту було явно недостатньо.
Зате набирають популярності Смарт-телевізори. У них додано безліч додаткових функцій. Фактично телеприймач з’єднався з комп’ютерним пристроєм і став багатофункціональним. Історія появи кольорового зображення на екрані продовжує розвиватися, і, можливо, наступний виток розвитку ми побачимо зовсім скоро.