Ходить своєрідна легенда про дівчину Розу, яка колись працювала на метеорологічній станції та передбачала погоду. Але ще вона була надзвичайно вітряною і непостійною особою. Тому на честь неї і стали називати графіки сили та напрямку вітрів – роза вітрів. Навіщо потрібна вона, здавалося б, у XXI столітті, коли прогноз можна подивитися в телефоні? Але на ділі все не так просто.
Однак такі діаграми спостерігачі за погодою малювали задовго до появи метеостанцій. Особливо часто ними користувалися моряки за часів вітрильного флоту. На карти морів та океанів наносили точки, які оточували стрілками напрямку та сили вітру саме в цій місцевості. А довжина таких векторів відповідала кількості днів у році, в яких потоки повітря панували конкретно в цьому позначеному напрямку. Уперше подібні діаграми стали позначати ще в ХIV столітті італійські картографи. Саме вони першими зрозуміли, що показує роза вітрів: вона допомагає бачити, звідки і як часто дме вітер.
За зовнішнім виглядом ці зображення нагадували розташування пелюсток троянди. Звідси, найімовірніше, і назва діаграми – троянда вітрів. Краї її векторів гострі. Саме такими бувають і пелюстки троянди. У півонії чи ромашки вони округлі.
Що показує троянда вітрів і де використовується
Ось тільки класичне зображення троянди вітрів, яке зараз стало популярним на деяких декоративних візерунках і татуюваннях, дійсності не відповідає. Промені-вектори не можуть бути симетричними й однаковими. Адже дмуть вітри різну кількість днів і в різному напрямку. Постійні тільки лінії, що позначають сторони світу. Тому, якщо ви хочете знати, як читати розу вітрів, потрібно враховувати асиметрію і реальний розподіл потоків повітря.
Побудова рози вітрів містить у собі кілька етапів:
для початку викреслюються основні сторони світу або напрямки горизонту;
позначаються проміжні вектори;
на цих векторах точками встановлюється кількість днів, у які вітер дме у вказаний бік;
точки послідовно з’єднуються;
у центрі отриманої рози вітрів записується кількість безвітряних днів, якщо такі існують.

Подібні діаграми використовують не тільки метеорологи. Їхнє застосування зустрічається в архітектурі, урбаністиці, екології та навіть логістиці. До речі, зміни погоди можна передбачити, заздалегідь знаючи напрямок холодних і теплих вітрів у певні дні. Тож роза вітрів – це не лише красиво, а й корисно. Щоб розібратися, де використовується роза вітрів, достатньо зазирнути на будмайданчик, в інженерний проєкт або навіть у підручник із географії.
Сучасну цивілізацію неможливо уявити без промислових димових труб, які відводять в атмосферу продукти згоряння. Ці продукти, своєю чергою, розносяться вітрами. Завдяки розі вітрів у даній місцевості, можна проектувати масове будівництво житла там, де шкідливих викидів не виявляється. Це ще одна відповідь на запитання: навіщо потрібна роза вітрів – вона допомагає захистити здоров’я.
Щоб у приміщенні довше зберігалося тепло, орієнтація входів і виходів має бути протилежна напрямку панівних вітрів. Це ж стосується і розташування декоративних елементів на будівлі. Архітектори, як ніхто, знають, як читати розу вітрів, тому що від цього залежить не тільки естетика, а й комфорт.
Роза вітрів обов’язково досліджується під час будівництва злітно-посадкових смуг. Зараз її враховують і під час зведення швидкісних автомобільних магістралей. Тут особливо важливо враховувати, де використовується роза вітрів, оскільки напрямок вітрів може прямо впливати на безпеку.
Цікаво, що тільки над Байкалом періодично проходить понад тридцять спрямованих повітряних потоків. Відповідно, і роза вітрів там розгалужена. Деякі вітри мають навіть свої назви. Найвідоміший із них – Баргузин із народної пісні. Саме він ворушить там вал, а не якась людина, як думають дехто.