Меню Закрити

Хто такий Далай-лама

Далай-лама

Тибет здавна вважався втіленням чогось таємничого і
величного. Тут і донині шукають Країну безсмертя, перехід у
інші світи та ліки від усіх хвороб. Про таємниці, які зберігаються в
місцевих високогірних монастирях, складені міфи та легенди. Саме тут
знаходиться центр унікальної релігії – тибетського буддизму. І тут до
недавнього часу жили Далай-лами – духовні лідери буддизму, які
змінювали один одного після смерті попередника впродовж кількох
століть. Якщо говорити простими словами, Далай-лама – це символ духовної
спадкоємності в буддизмі.

У буддизмі є кілька божественних істот, наділених
певними якостями. Одна з них – Ава́локітешва́ра, бодхісатва
Співчуття, яка нібито і перевтілюється в чергового Далай-ламу.
Лама в буддизмі – це не просто чернець, а духовний учитель, і Далай-лама –
найвище втілення цієї ролі. Після смерті такої людини ченці
починають шукати в тибетських селах хлопчика, в якого відбулося це
перевтілення, і знаходять його за певними ознаками.

Хто такий Далай-лама та як його знаходять

Наприклад, попередній Далай-лама, тринадцятий за рахунком, здійснюючи чергове паломництво, 1909 року відвідав невелике село Такцер. Селище йому дуже сподобалося, і він зазначив, що обов’язково повернеться сюди знову. Однак 1933 року він помер, так туди й не повернувшись. Але саме в це село прибула делегація лам у пошуках нового правителя. В одному з бідних будинків вони знайшли дворічного хлопчика, який вирізнявся серед однолітків надзвичайною кмітливістю. Його і відвезли в столицю Тибету Лхасу, де відповідним чином почали навчати і виховувати. Так почалося життя нинішнього Далай-лами, який став чотирнадцятим втіленням бодхісатви.

Через деякий час його було проголошено Далай-ламою ХIV, який вважається очільником тибетського буддизму і зараз. Щоправда, живе він в Індії, оскільки Далай-лама Тибет був змушений покинути після того, як Китай насильно його приєднав. Виходить, що нинішній Далай-лама є керівником тибетського уряду у вигнанні. Пояснюючи, хто такий Далай-лама, простими словами, можна сказати, що це духовний лідер, політик, філософ і символ ненасильницького опору.

кто такой далай лама

Його часто порівнюють із Папою Римським, але таке зіставлення не зовсім доречне. Католиків на планеті – десятки мільйонів. А буддистів – лише кілька сотень тисяч. Однак вплив сучасного Далай-лами на політичне, релігійне і світське життя дуже великий. Далай-лама Тибет давно покинув, але продовжує боротися за його незалежність. Він навіть є лауреатом Нобелівської премії миру за вагомий внесок у врегулювання стосунків між Тибетом і Китаєм, а також створення теорії зони миру, якою він намагається спочатку зробити Тибет, а потім розширити її до всієї земної кулі.

Зрозуміло, можна не вірити в переселення душ. Але не можна не визнати, що Далай-лама ХIV володіє напрочуд великим багажем знань, легко знаходить спільну мову з представниками різних течій і викликає прихильність до себе практично будь-якого співрозмовника, навіть агресивно налаштованого. Він залишається прикладом того, хто такий Далай-лама не тільки за посадою, а й за внутрішнім змістом.

Взагалі ламами називають духовних наставників буддизму, які живуть у монастирях. Лама в буддизмі завжди вважався хранителем знань і традицій. З їхніми іменами пов’язано багато легенд і загадок. Наприклад, тіло сибірського лами Даші-Джоржо Ітегелова, який помер 80 років тому, досі залишається практично нетлінним, хоча дослідження тканин свідчать, що жодного бальзамування над останками не проводилося. Вчені так і не знайшли розгадку цього явища. Можливо, в цьому й криється одна з причин, чому про тибетську духовність продовжують говорити – навіть простими словами її пояснити нелегко.

Опубліковано в Персони

Пов'язані записи