Напевно, майже всі хоча б один раз у житті замислювалися, чому більшість азіатських народів мають вузькі очі, ніж представники інших рас. Щодо цього є кілька поширених теорій, але єдиної відповіді немає. Подивимося на основні.
Головна теорія, яка серед сучасних вчених домінує, може здатися дещо несподіваною. Але послідовники цієї версії цілком серйозно запевняють, що вузький розріз очей у азіатів – це оптичний обман. Будова очей у них нічим не відрізняється від європейської, але є деякі особливості.
Кут між віками у європейців добре видно, бо він нічим не прикритий. А в азіатів на столітті є складка, яка називається епікантусом . Ця складка століття прикриває так званий сльозовий горбок. Щоправда, досі не зовсім зрозуміло, навіщо. Вважається навіть, що і у європейців, і у представників негроїдної раси немовлята також народжуються з цим епікантусом. Але згодом він у них не розвивається.
Так ось, ця складка століття робить візуально очі в азіатів вузькими. А ще у них під століттями утворюються маленькі жирові прошарки, які теж очі роблять як би вже. Це частково пояснює, чому азіати мають вузький розріз очей.

Чому в одних народів залишився епікантус, а в інших зник.
Є, щоправда, інші припущення. У багатьох азіатських держав кліматичні умови вважатимуться суворими. Влітку в пустелях там дмуть сильні суховії, які переміщують стільки піску, що іноді в повітрі нічого не видно. У таких умовах предкам сучасних азіатів з вузькими очима доводилося постійно примружуватись, що й відбилося потім на їх зовнішності.
А взимку випадав сніг, який відбивав сонячне світло та створював ефект засліплення. Теж доводилося звужувати повіки. Можливо, це також вплинуло на формування епікантусу і на те, чому в азіатів вузькі очі.
Тепер настав час переходити на заперечення. Щиро кажучи, обидві ці теорії мають слабкі сторони. Почнемо зі снігу та піску. Але на українських просторах снігу теж випадає чимало, м’яко кажучи, — але ж місцеві стародавні люди, виходить, сонцезахисні окуляри носили?
А в Японії пустель із піском взагалі не спостерігається. Там улітку навіщо доводилося очі звужувати, якщо клімат не такий агресивний? І, нарешті, представники негроїдної раси взагалі жили тільки в Африці. І продовжують жити, між іншим. І в пустелях теж. Але форма очей у них не вузька – ні візуально, ні фактично. Отже, залишається питання — чому вузькі очі залишилися переважно в азіатів, і що дає людині ця складка віку?
Тепер розберемося із епікантусом. Чому таки саме у цієї раси він залишився, а в інших розвиватися перестав?
Тут, мабуть, слід звернути увагу на теорію, згідно з якою раси почали відрізнятися один від одного з розвитком осідлості. Просто представники одного роду осідали в одній місцевості.